Reklama:

Antykoncepcja hormonalna a rak

Izabele Kletke

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Antykoncepcja hormonalna a rak

ojoimages

Stosowanie leków

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej takiej jak pigułki antykoncepcyjne zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka przy jednoczesnym zmniejszeniu prawdopodobieństwa rozwinięcia nowotworów innych typów.

Reklama:

Badania przeprowadzone wśród kobiet zarażonych HPV dowiodły, że te, które stosowały antykoncepcję hormonalną przez 5 – 9 lat wykazały trzykrotnie większą zachorowalność na raka szyjki macicy w porównaniu do kobiet, które nigdy nie zażywały pigułek hormonalnych. W grupie stosującej hormony ponad 10 lat ryzyko to wzrasta czterokrotnie. Negatywne skutki antykoncepcji hormonalnej odnotowano nawet w przypadku narządów nie związanych z płcią, a mianowicie wątroby, w której zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia łagodnych guzów. Wpływ na rozwój złośliwych nowotworów wątroby nie został natomiast do tej pory jednoznacznie określony. Antykoncepcja hormonalna ma jednak też swoje pozytywne strony.

Tyczy się to na przykład raka jajników, który łączy się najprawdopodobniej z liczbą owulacji, jakie kobieta przechodzi w trakcie swojego życia. Zasadny wydaje więc wniosek, zakładający obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwór tych narządów w wyniku stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Badania rzeczywiście dowiodły, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajników po zaledwie roku stosowania pigułek antykoncepcyjnych jest niższe o 10-12%, a po pięciu latach stosowania- aż o 50%.

Również błona śluzowa macicy czerpie korzyści z antykoncepcji hormonalnej. Korelacja między tymi dwoma, podobnie jak w przypadku jajników, jest tym silniejsza, im dłużej przyjmowane są hormony i co istotne, utrzymuje się jeszcze długo po zaprzestaniu zażywania pigułek.

  

fot.ojoimages

Jak widać, antykoncepcja hormonalna ma swoje wady i zalety, a zatem trudno jest jednoznacznie określić się za lub przeciw. Z całą pewnością powyższe dylematy powinny zwrócić uwagę kobiet na to, jak ważna jest dla zdrowia profilaktyka, czyli regularne kontrole u specjalistów. Przede wszystkim należy pamiętać, że tylko wczesne wykrycie raka daje szansę wygrania życia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nowotwory kobiece

gość
Krostka na piersi
Kilka dni temu zrobiła mi się czerwona krostka na piersi, jakby taki podskórny pryszcz jest delikatne zgrubienie w tym miejscu. Co to może być.
gość
WSPARCIE DLA PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH Zaproszenie do darmowego udziału w projekcie EU Navigate
WSPARCIE DLA PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH Zaproszenie do udziału w projekcie EU Navigate Szanowni Państwo, Zapraszamy do udziału w projekcie EU NAVIGATE prowadzonym przez Pracownię Badań nad Starzejący...
gość
Guz piersi
Witam mam guzka w lewej piersi 19mm lekarz radiolog określił jako birards 3 ale zlecił biopsję strasznie się martwię czy mam powód do niepokoju? Mam węzeł pod pachą 11mm powiększony ale stwierdził że...
gość
Guz w piersi
Witam, jestem przerażona. USG: zmiana lita o nieregularnych kształtach, nie unaczyniona.
gość
Ruchomy guzek w lewej piersi
Witam, Od jakiegoś czasu w lewej piersi wyczuwam guzek, przesuwa się. Nie jest bolesny natomiast czasem okolice lewej piersi i pod pachą są tkliwe tak jakby były to zakwasy. Czy ktoś miał podobnie...
gość
Nowotwór jajnika. Czekam na wynik histopatologiczny
Witam ,mam 62 lat.Wyryto u mnie na USG guza jajnika który nie dawał żadnych objawów,zaznaczam że co roku chodziłam na kontrolę do gin.27 grudnia miałam operację usunięcia macicy, jajowodów,jajników o...
Reklama:
Reklama: