Reklama:

Aspekty psychologiczne u kobiet chorych na raka piersi

Patrycja Piechaczek

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Aspekty psychologiczne u kobiet chorych na raka piersi

PantherMedia

Wsparcie w szpitalu

W Polsce zachorowalność na raka piersi wykazuje stałą tendencję wzrostową i jest główną przyczyną umieralności wśród kobiet.

Reklama:

Choroba i leczenie mogą spowodować utratę sprawności seksualnej, co jest bardzo obciążające dla chorej. Menopauza jest okresem, kiedy szczególnie narasta uczucie braku atrakcyjności fizycznej, a rak piersi dodatkowo potęguje to uczucie. Po zakończeniu leczenia większości chorych ciężko jest wrócić do dawnych zajęć, ról społecznych, do takiego samego poziomu aktywności, jaki wykazywały przed chorobą. Jest to spowodowane poczuciem, iż choroba nie została wyleczona, że nadal jest się chorym, mimo, że w rzeczywistości nowotwór został wyleczony.

Kobiety boją się wrócić do życia zawodowego, ponieważ obawiają się odrzucenia ze strony współpracowników czy pracodawcy. Innym czynnikiem pozabiologicznymi, który dodatkowo pogarsza stan psychiczny chorej jest usamodzielnienie się dorosłych dzieci. Wzmaga to uczucie osamotnienia, taka kobieta czuje, że jest już niepotrzebna.

fot. ojoimages

Czynnikami, które stanowczo mogą poprawić stan psychiczny chorej oraz ułatwić powrót do zdrowia to stabilizacja życiowa, ekonomiczna i psychologiczna, posiadanie rodziny, partnera, często dorosłych już dzieci. Jest to tzw. sieć wsparcia, która daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala na powrót do ról rodzinnych, społecznych i zawodowych.

Należy pamiętać o tym, że menopauza jest trudnym okresem w życiu kobiety, a choroba nowotworowa dodatkowo potęguje zły stan psychiczny i fizyczny kobiety. Chora nie powinna w tym okresie pozostawać sama z własnymi problemami, ale powinna otrzymywać dużo wsparcia, pomocy i cierpliwości, zarówno ze strony rodziny jak i lekarzy. Niezbędna jest konsultacja zarówno z lekarzem, jak i psychologiem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Psychoonkologia

Usg węzłów chłonnych
Dzień dobry. Prosiłabym o pomoc w interpretacji wyników usg węzłów chłonnych synka (3.5roku). Synek nie ma żadnych objawów prócz tych wyczuwalnych węzełków. Raz na 6 miesięcy synek ma wykonywaną mo...
RAK TRZUSTKI - czy można mieć nadzieję?
Proszę o podzielenie się ze mną swoimi doświadczeniami... Guz na trzonie głowy trzustki (USG).: Wątroba - niepowiększona, normoechowa, jednorodna, bez zmaian dodatkowych. Pęcherzyk żółciowy - niep...
miejsca pracy
Czy stworzenie miejsca pracy w domu jest realistyczne? Co powinno tam być?
Jaki rodzaj ogrzewania powinienem wybrać do swojego domu?
Jaki rodzaj ogrzewania powinienem wybrać do swojego domu?
Jak urządzić pokój,
Jak urządzić pokój, aby czuć się w nim jak najbardziej komfortowo?
Nowotwór głowy - Glejak
Dzień dobry, Chciałbym Was prosić o pomoc, poradę, cokolwiek w obraniu kierunku dalszego leczenia nowotworu głowy - glejaka. Mama w połowie grudnia straciła nagle 3 krotnie przytomność, w tym 2-k...
Reklama:
Reklama: