Jedną z wielu obaw wśród chorych, u których diagnozowana jest choroba nowotworowa jest ból. Może on towarzyszyć pacjentowi na każdym etapie leczenia, jednak nie zawsze. Dzięki postępowi medycyny w ponad 90% przypadków ból można skutecznie zmniejszać, a tym samym poprawić komfort życia chorego.
Ból nowotworowy naprawdę można zmniejszyć do takiego stopnia, że chory będzie mógł normalnie funkcjonować. Ważne jest aby skonsultować się z lekarzem/ekspertem w zakresie zmniejszania bólu, który po dokładnej obserwacji skutecznie dobierze odpowiednie leki przeciwbólowe. Warto udać się do Poradni Leczenia Bólu, złagodzić ból może pomóc również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy onkolog.
W momencie gdy kontrola nad bólem jest nieodpowiednia chory bardzo często jest przygnębiony, zmartwiony, zmęczony, a niekiedy nawet rozdrażniony, boryka się z utratą apetytu oraz alienuje się od środowiska. Natomiast w momencie, gdy leczenie zostanie odpowiednio dobrane, pacjent zaczyna odczuwać radość z życia, zwiększa się jego łaknienie, lepiej śpi oraz chce spędzać czas z rodziną i bliskimi.
Kontrolowanie bólu jest bardzo istotną częścią całego leczenia i nie należy obawiać się stosowania silniejszych leków przeciwbólowych - w momencie, gdy wizytę u specjalisty będzie się odkładać ból może się pogorszyć, a w konsekwencji tego będzie potrzebna większa dawka leku, aby go opanować.
W chwili obecnej stosowane są leki z trzech grup leków działających przeciwbólowo, do których zalicza się:
- analgetyki nieopioidowe (stosowane w przypadku łagodnego i średniego natężenia bólu),
- analgetyki opioidowe (dostępne jedynie na receptę np. tramadol, fentanyl, morfina),
- koanalgetyki (wspomagające działanie leków przeciwbólowych).
W aptekach bez recepty dostępna jest cała masa leków przeciwbólowych, należy jednak pamiętać o bezwzględnym skonsultowaniu z lekarzem przed samodzielnym rozpoczęciem ich stosowania.