Reklama:

Chemioterapia i seks

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Chemioterapia i seks

Pantherstock

Para w łóżku

Chemioterapia to często skuteczna, ale też i drastyczna metoda leczenia. W związku z tym wielu pacjentów przekreśla swoje życie seksualne, będąc przekonanym, że jest ono niedozwolone w czasie leczenia cytostatykami. Często jest to mylne przekonanie.

Reklama:

Więzi emocjonalne, intymność oraz bliskość fizyczna w trakcie chemioterapii są tak samo ważne jak leki, dobrze dobrana dieta czy dbałość o higienę. W sytuacji, kiedy człowiek czuje się zdominowany przez chorobę, często również niepewny siebie lub nieatrakcyjny z powodu zmian, które wywołał rak (takich jak chociażby łysienie czy utrata lub przybieranie na wadze) często rośnie potrzeba akceptacji i bycia blisko.

Aktywność seksualna w czasie leczenia, jak zgodnie twierdzą psychologowie, może pozytywnie wpływać tak na kondycję fizyczną jak i na samopoczucie pacjenta. W świetle faktu, iż w wielu przypadkach nie istnieją medyczne przeciwwskazania do zaprzestania aktywności seksualnej w czasie chemioterapii, nie ma potrzeby rezygnowania z tej sfery życia partnerskiego, o ile tylko są do niego chęci i ochota.

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że na możliwość do podjęcia aktywności seksualnej może mieć wpływ kilka elementów, które są powiązane z rodzajem skutków ubocznych leczenia cytostatykami.

Spadek popędu

Leczenie chemioterapeutyczne często jest wyczerpujące fizycznie. Sama choroba nowotworowa z kolei niewątpliwie ma z kolei negatywny wpływ na psychikę człowieka. W kontekście tych faktów, może czasami pojawić się brak zainteresowania życiem płciowym.
 

fot. ojoimages

 

Problemy z potencją

Niektóre leki mogą bezpośrednio wpływać na zdolność mężczyzn do erekcji. Przyczyną tego typu problemów może być również kiepska kondycja psychiczna w trakcie chemioterapii. Na szczęście problemy z potencją są w ogromnej większości tylko tymczasowe i mijają po zakończeniu leczenia.

Suchość waginy

Niektóre cytostatyki mogą również wpłynąć na zdolność do wytwarzania naturalnego lubrykantu w pochwie, co może powodować uczucie bólu podczas stosunku. Problem można jednak łatwo rozwiązać stosując dostępne w sklepach środki nawilżające.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nowotwory - pozostałe

gość
Czy mam się zacząć bać?
Adenocarcinoma Gleason 4+3, radykalna prostatektomia (2018) + IMRT 54 Gy (loża z marginesem i węzły oraz 66 Gy na lożę (sty-luty 2019). Terapia antytestosteronowa. PSA 2018-08-20 36,17, 2018-11-09...
gość
Rak płuc-Prosiłbym o interpretację wyników badań
Witam, czy na podstawie badań w załącznikach można wyczytać czy są przerzuty? Czy guz nadaje się do operacji czy też nie? Z tego co czytam, po samym rozmiarze guza można stwierdzić co najmniej 3 stad...
gość
czy to moze byc rak piersi?
okolo 3 miesiace temu na piersi pojawila mi sie mala czerwona plamka. miala wtedy jakies 5 mm. nie boli ale urosla do 1 cm. ciagle zmienia ksztalt. obok niej mam delikatne wglebienie w skorze. ogolni...
gość
Atypowe komórki nabłonka szyjki macicy
Cześć, 2 tyg temu dostałam cytologie z opisem nieprawidłowe komórki płaskonabłonkowe ASC-US I atypowe komórki gruczołowe AGC o nieokreślonym znaczeniu. Liczne komórki zapalne, nasilony odczyn leukocy...
gość
Zlosliwy rak szyjki macicy i przezuty
Witam mam 47 lat wykryto u mnie raka szyjki macicy z przezutami czekam teraz na termin w poznaniu na rezonans a później znowoz na termin żeby się zgłosić na odzial onkologię boję się że umrę Nie w...
gość
Nowotwór piersi
Dziś z narzeczoną dowiedzieliśmy się że ona ma raka piersi. Przez cały dzień płakała. Co robić, jak pocieszyć ją. Mamy trójkę dzieci, co im powiedzieć?
Reklama:
Reklama: