Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet i druga przyczyna zgonów u kobiet z powodu nowotworów złośliwych. Corocznie notuje się ok. 15 tysięcy nowych zachorowań. Lecznie głównie opiera się na metodach chirurgicznych i radioterapii, a w ostatnich latach dysponujemy nowymi terapiami, które dają bardzo obiecujące wyniki. Jedną z takich metod jest immunoterapia, której głównym celem w nowotworach piersi jest wykorzystanie przeciwciał monoklonalnych.
Leczenie anty-HER2
Trastuzumab
Trastuzumab jest przeciwciałem monoklonalnym blokującym receptory HER2. Blokując receptor, hamuje nadmierną proliferację (namnożenie się) komórek, które wykazują jego nadekspresję. Dużą korzyść z leczenia tym przeciwciałem odnoszą chore na zaawansowanego raka piersi z cechą HER2+, zarówno w monoterapii jak i w skojarzeniu z chemioterapią. Leczenie z udziałem trastuzumabu należy rozpocząć we wczesnym uogólnieniu raka piersi. W Polsce leczenie trastuzumabem refundowane jest wyłącznie do czasu wystąpienia progresji. W trakcie terapii należy pamiętać o działaniach niepożądanych z układu sercowo-naczyniowego i regularnych kontrolach kardiologicznych.
Pertuzumab
Rekombinowane, humanizowane przeciwciało monoklonalne, które prowadzi do hamowania sygnalizacji wewnątrzkomórkowej. Konsekwencją zatrzymania przekazywania sygnałów jest zatrzymanie wzrostu komórek nowotworowych i ich apoptozę (śmierć). Lek można stosować tylko u pacjentów z HER2-dodatnim statusem guza, określonym w badaniu histochemicznym.
Lapatynib
Jest to doustny, drobnocząsteczkowy lek, który przedostaje się do wnętrza komórki nowotworowej i hamuje dwa białka receptorowe o aktywności kinazy tyrozynowej. Sygnały wysyłane przez te receptory powodują wzrost i progresję nowotworu. U pacjentek HER2+ z rakiem sutka z przerzutami dodanie lapatynibu do standardowej terapii spowolniło wzrost guza. Na świecie wykorzystuje się połączenie trastuzumabu z lapatynibem u chorych z progresją podczas leczenia z udziałem trastuzumabu, wydłuża to czas przeżycia bez progresji i całkowity czas przeżycia w porównaniu z leczeniem wyłącznie lapatynibem. Leku tego nie można stosować u osób z upośledzoną frakcją wyrzutową lewej komory, z zaburzeniami wchłaniania oraz przyjmujących leki, które powodują z nim interakcje lekowe.
fot. panthermedia
Trastuzumab – emtastyna
To połączenie lekowe nie jest na razie dostępne w krajach Unii Europejskiej ale jest zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych. Jest pierwszym preparatem skoniugowanym przeciwciała monoklonalnego z lekiem cytotoksycznym. U chorych z progresją leczonych taksoidami i trastuzumabem leczenie tym lekiem wydłuża czas do progresji i całkowity czas przeżycia, przy niższej toksyczności niż inne schematy chemioterapii.
Rola immunoterapii w leczeniu raka piersi wzrasta. Współczesne trendy w immunoterapii nowotworów zmierzają zasadniczo w kilku kierunkach: uzyskiwania coraz bardziej wybiórczego efektu przeciwnowotworowego w celu oszczędzenia tkanek nieobjętych stanem chorobowym, zmniejszenia efektów ubocznych, szczególnie przy zastosowaniu chemioterapii, indukowania odpowiedzi przeciwnowotworowej poprzez wpływ na mechanizmy regulujące odpowiedź immunologiczną.