Reklama:

Październik miesiącem raka szyjki macicy

Izabela Kletke

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Październik miesiącem raka szyjki macicy

shutterstock

Lekarz ginekolog, profilaktyka raka szyjki macicy

Polska charakteryzuje się jednym z najwyższych współczynników umieralności na raka szyjki macicy wśród krajów Unii Europejskiej. Październik, który uznany został miesiącem walki z rakiem szyjki macicy ma służyć próbie zmiany tej smutnej statystyki.

Reklama:

Dzięki doniesieniom kolejnych znanych i lubianych kobiet o tym, że zachorowały, a później pokonały raka piersi liczba pacjentek korzystających z bezpłatnych regularnych badań mammograficznych stale rośnie. Niewiele jednak słyszy się w mediach o słynnych przypadkach raka szyjki macicy.

To z pewnością pomaga chorobie zachować swoją destrukcyjną otoczkę tajemniczości, a tym samym przekłada się na statystyki badań profilaktycznych. Z drugiej strony kobiety często tłumaczą się faktem, że po prostu boją się diagnozy nowotworu i z tego względu odkładają wizytę u ginekologa. Strach przed diagnozą śmiertelnej choroby jest rzeczą naturalną.

W przypadku raka szyjki macicy kobiety zapominają jednak jednocześnie, że wcześnie wykryty nowotwór nie stanowi większego wyzwania dla lekarzy i jest całkowicie uleczalny. Mimo niepocieszających statystyk, nie ustają wciąż wysiłki i prace podejmowane w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

fot. ojoimages

Na szczególnej sile zyskują one w miesiącu październiku, który został wybrany na czas wyjątkowo intensywnych działań celem dotarcia do jak największego grona kobiet. W związku z tym liczne placówki profilaktyki zdrowotnej czy centra onkologii organizują różnego rodzaju akcje, mające zachęcić Polki do wykonywania badań profilaktycznych.

Często organizowane są konferencje informacyjne, jak to miało miejsce np. w przypadku tyskiego Urzędu Miasta 8 października, w czasie których zdobyć można wiele cennych informacji m.in. na temat prowadzonych na szeroką skalę projektów profilaktycznych, takich jak np. szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt w wieku 12 lat.

Są one dostępne właśnie w Tychach ale też m.in. w gminie Leżajsk na Podkarpaciu. Wiele ośrodków zdrowotnych organizuje również tzw. białe soboty, czyli dni drzwi otwartych poświęcone tematowi profilaktyki zdrowotnej skierowane do szerokiego grona odbiorców.

W szaleńczym biegu dnia codziennego trudno nierzadko znaleźć chwilę na refleksję o własnym zdrowiu. Może choć teraz w październiku, kiedy instytucje medyczne wychodzą nam naprzeciw, warto zatrzymać się na chwilę i skorzystać z możliwości, które mamy na wyciągnięcie ręki. Bo zdrowie to przecież najważniejsze, co mamy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nowotwory kobiece

gość
Krostka na piersi
Kilka dni temu zrobiła mi się czerwona krostka na piersi, jakby taki podskórny pryszcz jest delikatne zgrubienie w tym miejscu. Co to może być.
gość
WSPARCIE DLA PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH Zaproszenie do darmowego udziału w projekcie EU Navigate
WSPARCIE DLA PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH Zaproszenie do udziału w projekcie EU Navigate Szanowni Państwo, Zapraszamy do udziału w projekcie EU NAVIGATE prowadzonym przez Pracownię Badań nad Starzejący...
gość
Guz piersi
Witam mam guzka w lewej piersi 19mm lekarz radiolog określił jako birards 3 ale zlecił biopsję strasznie się martwię czy mam powód do niepokoju? Mam węzeł pod pachą 11mm powiększony ale stwierdził że...
gość
Guz w piersi
Witam, jestem przerażona. USG: zmiana lita o nieregularnych kształtach, nie unaczyniona.
gość
Ruchomy guzek w lewej piersi
Witam, Od jakiegoś czasu w lewej piersi wyczuwam guzek, przesuwa się. Nie jest bolesny natomiast czasem okolice lewej piersi i pod pachą są tkliwe tak jakby były to zakwasy. Czy ktoś miał podobnie...
gość
Nowotwór jajnika. Czekam na wynik histopatologiczny
Witam ,mam 62 lat.Wyryto u mnie na USG guza jajnika który nie dawał żadnych objawów,zaznaczam że co roku chodziłam na kontrolę do gin.27 grudnia miałam operację usunięcia macicy, jajowodów,jajników o...
Reklama:
Reklama: