REKLAMA:

Profilaktyczna mastektomia w przypadku mutacji genu BRCA1 lub BRCA2- za czy przeciw?

Izabela Kletke źródło: http://onkologia.opole.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=920&Itemid=169

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Profilaktyczna mastektomia w przypadku mutacji genu BRCA1 lub BRCA2- za czy przeciw?

ojoimages

Piersi

Po tym, jak niedawno znana aktorka oraz działaczka społeczna Angelina Jolie ogłosiła na łamach amerykańskiego dziennika New York Times, że poddała się prewencyjnej obustronnej mastektomii, w mediach rozpoczęła się gorąca dyskusja. Wycinać czy nie wycinać?

REKLAMA:

W przypadku kobiet z mutacją w genie BRCA1 lub BRCA2 istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi. Obok badań profilaktycznych, które powinny być przez nie regularnie wykonywane, kobiety te mają do dyspozycji jeszcze jedną metodę zapobiegawczą, a mianowicie profilaktyczną obustronną mastektomię.

Niestety nie istnieją badania, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić procentową skuteczność tegoż zabiegu, choć fakt, że taka operacja zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jest kwestią bezdyskusyjną.

W czym zatem leży problem?

Profilaktyczna obustronna mastektomia to zabieg, który polega na wycięciu możliwie największej masy tkanki narażonej na atak nowotworu.

Niestety praktycznie nigdy nie jest możliwe usunięcie całości tkanki, mogącej stać się celem raka. Istotny dla sprawy jest też fakt, że to nie piersi same w sobie stanowią problem i przyczynę choroby. Ryzyko zachorowania jest związane z wieloma innymi czynnikami, tak osobniczymi jak i środowiskowymi. Jednym z nich są na przykład żeńskie drogi rodne.

Badania dowiodły bowiem, że u kobiet, u których dokonano całkowitej resekcji jajników oraz jajowodów zmniejszyło się ryzyko zachorowania nie tylko na raka jajników (nawet do 80%), ale również piersi (do 50%).

 

  

fot. ojoimages

 

Kobietom, które rozważają poddanie się radykalnemu zabiegowi usunięcia piersi nie powinien umknąć fakt, że stwierdzono, iż niektóre kobiety zapadają na raka piersi pomimo profilaktycznie wykonanej obustronnej mastektomii czy ooferoktomii.

Powiązane dyskusje na forum z kategorii Nowotwory - pozostałe

Wsparcie społeczne i poczucie własnej skuteczności w stresie choroby nowotworowej - ankieta
Dzień dobry, Jesteśmy studentami II roku psychologii na Uniwersytecie Opolskim. Przeprowadzamy badanie pt. "Związek między odczuwanym stresem a wsparciem społecznym i poczuciem skuteczności u osób ch...
gość
pomoc w interpretacji opisu rezonansu
Witam W miesiącu grudniu 2022r. miałem robiony zabieg TURP w związku z rozrostem gruczołu krokowego. W trakcie zabiegu pobrano wycinek do badania histopatologicznego. Nic nie wskazywało na nowotwór z...
Nowotwór prostaty - pomoc w badaniach naukowych ankieta
Dzień dobry! Nazywam się Paweł Matowski, jestem studentem 2 roku studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. Piszę pracę magisterską na temat jakości życia pacjentów z nowotworem prostaty. Jeż...
gość
Rak jajnika
Dzień dobry.U mamy wykryto raka jajnika, stan niestety raczej poważny ,bo ma wodobrzusze.Szukamy dobrego szpitala który podejmie się operacji i ewentualnego leczenia.Niestety nie wiem gdzie się udać ...
gość
Choroby nowotworowe u kobiet
Dzień dobry, jestem studentką ostatniego roku Psychologii i pisze magisterkę poświęconą tematowi z psychologii onkologicznej. Temat dotyczy chorób nowotworowych u kobiet. Chciałabym zachęcić Panie d...
gość
Usuniecie sieci większej
Witam, mam mieć usuwaną szyjkę macicy i sieć większą? Czy to poważna operacja? Jak się mogę czuć czuć po zabiegu? i ile trwa dochodzenie do pewnej sprawności ?
REKLAMA:
REKLAMA: