Reklama:

Psychoonkologia - dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki

Dr med. Marcin Jabłoński Kierownik studiów podyplomowych z psychoonkologii w Akademii Ignatianum w Krakowie

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Psychoonkologia - dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki

ojoimages

Terapia

Pod słowem „rak” kryje się ponad 100 różnych chorób. Ich wieloczynnikowa etiologia i zróżnicowana patogeneza stanowią wyzwanie dla badaczy, poszukujących możliwości zapobiegania i sposobów skutecznego leczenia tej budzącej grozę choroby.

Reklama:


Psychoonkolog jako nowy zawód medyczny

Staraniem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego  (PTPO) psychoonkolog  został wpisany przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na listę zawodów w grupie "inne zawody w ochronie zdrowia".  W załączniku nr 1 "Warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej " do rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej w punkcie 1. p.pkt. 3. został ujęty psychoonkolog jako członek personelu opieki paliatywnej i hospicyjnej.
 Zgodnie z tym rozporządzeniem już dziś psycholodzy i osoby z wykształceniem medycznym posiadający dyplom ukończenia podyplomowych studiów z psychonkologii spełniają wymogi tego rozporządzenia i bezpośrednio po studiach mogą podjąć pracę w tym nowym zawodzie. PTPO przejmując odpowiedzialność za jakość opieki psychoonkologicznej wprowadziło  proces certyfikacji czynnych zawodowo psychoonkologów a także patronuje procesowi kształcenia nowej kadry.

Jednym z warunków uzyskania certyfikatu psychoonkologa PTPO będzie ukończenie studiów podyplomowych z psychoonkologii w placówkach dydaktycznych prowadzących szkolenie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Przedstawiciele innych zawodów, wolontariusze i wszyscy aktywnie zaangażowani w opiekę nad pacjentami z chorobą nowotworową po skończeniu studiów z psychoonkologii mogą już dziś podjąć dalsze szkolenie zakończone uzyskaniem prestiżowego Certyfikatu Psychoonkologa Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Aktualnie trwają również prace nad dookreśleniem zakresu uprawnień i zadań zawodowych psychoonkologa.
 



fot. ojoimages


Poniżej głosy w dyskusji na temat zawodu, przemawiające za rozwojem szkolenia w tej dziedzinie:

  1. „Wprowadzenie psychoonkologów do poradni szpitalnych zmniejszy kolejki do onkologów bo część chorych, którzy ustawiają się w tej kolejce z powodów problemów psychologicznych, zawodowych, bólu, cierpienia psychicznego, braku wsparcia itp. przekieruje się do psychoonkologa”.
  2. „Wprowadzenie psychoonkologów do placówek onkologicznych wpisuje się w najnowsze rozwiązania europejskie i wychodzi naprzeciw potrzebie ujednolicania standardów i optymalizacji kompleksowej opieki onkologicznej od pierwszych etapów jej wdrożenia aż po godne umieranie”. Nie przypadkiem hasło zbliżającej się konferencji IPOS 2014 w Lizbonie, brzmi: „Integracja psychoonkologii z głównym nurtem onkologii: od teorii do praktyki”
  3. „Wprowadzenie kształcenia w psychoonkologii wychodzi naprzeciw potrzebie skróceniu ścieżki specjalizacyjnej dla absolwentów studiów magisterskich z psychologii chcących zajmować się praca z chorymi onkologicznymi, oraz daje możliwość podniesienia kwalifikacji absolwentom innych kierunków medycznych (pielęgniarkom, rehabilitantom, psychoterapeutom) a także niektórym absolwentom studiów humanistycznych (socjologom, filozofom, teologom, osobom duchownym) czynnym w wolontariacie onkologicznym lub hospicyjnym. Ten kurs wpisuje się w obecny proces skracania ścieżek specjalizacyjnych i zwiększania dostępności do pracowników szeroko rozumianego sektora ochrony zdrowia w obszarach deficytowych, a takimi są opieka paliatywna, onkologia, psychoterapia”.

    
Celem  studiów z psychoonkologii - uruchamianych w kolejnych ośrodkach akademickich - jest zatem przekazywanie nowoczesnej wiedzy i umiejętności z zakresu medycznych, psychologicznych, etycznych i społecznych aspektów chorób nowotworowych. Proponowane studia podyplomowe umożliwiają również doskonalenie umiejętności praktycznych związanych z jednej strony z pomaganiem pacjentom i ich rodzinom w tej szczególnie trudnej sytuacji a z drugiej ze względu na ogromną odpowiedzialność i obciążenie, jakie niosą ze sobą takie kontakty, z ochroną własnych zasobów psychicznych i własnego zdrowia. Pozostaje mieć nadzieję, że zawód psychoonkologa wpisze się wkrótce w krajobraz nowoczesnego i interdyscyplinarnego podejścia w onkologii.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Psychoonkologia

RAK TRZUSTKI - czy można mieć nadzieję?
Proszę o podzielenie się ze mną swoimi doświadczeniami... Guz na trzonie głowy trzustki (USG).: Wątroba - niepowiększona, normoechowa, jednorodna, bez zmaian dodatkowych. Pęcherzyk żółciowy - niep...
miejsca pracy
Czy stworzenie miejsca pracy w domu jest realistyczne? Co powinno tam być?
Jaki rodzaj ogrzewania powinienem wybrać do swojego domu?
Jaki rodzaj ogrzewania powinienem wybrać do swojego domu?
Jak urządzić pokój,
Jak urządzić pokój, aby czuć się w nim jak najbardziej komfortowo?
Nowotwór głowy - Glejak
Dzień dobry, Chciałbym Was prosić o pomoc, poradę, cokolwiek w obraniu kierunku dalszego leczenia nowotworu głowy - glejaka. Mama w połowie grudnia straciła nagle 3 krotnie przytomność, w tym 2-k...
gość
WSPARCIE DLA PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH Zaproszenie do darmowego udziału w projekcie EU Navigate
WSPARCIE DLA PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH Zaproszenie do udziału w projekcie EU Navigate Szanowni Państwo, Zapraszamy do udziału w projekcie EU NAVIGATE prowadzonym przez Pracownię Badań nad Starzejący...
Reklama:
Reklama: