Reklama:

Zalety badania rezonansem magnetycznym

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Zalety badania rezonansem magnetycznym

Pantherstock

Rezonans magnetyczny

Zjawisko rezonansu magnetycznego zostało odkryte w latach 40 - tych ub. w. Jednakże pierwsze aparaty MR używane w badaniach klinicznych, pojawiły się dopiero na początku lat 80 - tych ubiegłego wieku. Rezonans magnetyczny należy do niezwykle szczegółowych badań, które przedstawiają przekroje narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. Technika badań z zastosowaniem rezonansu magnetycznego wciąż się rozwija i udoskonala - na dzień dzisiejszy jest to jedna z dynamiczniej ewoluujących dyscyplin diagnostyki obrazowej.  

Reklama:

Obecnie w badaniach klinicznych zastosowanie mają różnego rodzaju systemy MR, które wykorzystują magnesy stałe bądź nadprzewodzące.

Ważne! Badanie rezonansem magnetycznym sprawdza się doskonale m.in. w uwidacznianiu oraz rozróżnianiu poszczególnych tkanek miękkich. MR to jedna z najdokładniejszych technik, która służy do obrazowania mózgowia - pozwala na stwierdzenie m.in. nieprawidłowości w obrębie móżdżku.

Charakterystyka MR, przebieg badania 

Rezonans magnetyczny to zestaw bardzo silnych magnesów. Pomimo wysokiego natężenia, pole magnetyczne rezonansu nie oddziałuje na organizm ludzki i pozostaje nieszkodliwe.

Ważne! MR wykorzystuje zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego, co powoduje, że jego inwazyjność jest znikoma. W odróżnieniu od innych metod obrazowania - rezonans magnetyczny nie stosuje promieniowania rentgenowskiego, bazuje on na naturalnych właściwościach molekuł wodnych w ciele pacjenta.

W zastosowaniach klinicznych używane jest pole magnetyczne w zakresie 0, 2 - 3 Tesli. Jakość otrzymywanych obrazów wzrasta wraz z natężeniem stosowanego pola i jest najwyższa w aparatach wysokopolowych.

Rezonans swoją budową przypomina magnes w kształcie podobnym do długiego tunelu, który jest otwarty na obu końcach - w środku umieszczany jest pacjent. Dzięki falom radiowym powstają sygnały, wychwytywane następnie przez odbiornik znajdujący się w skanerze MR. Sygnały zostają przetworzone przez procesor komputerowy, aby można było otrzymać szczegółowy obraz tkanek.

Przed badaniem pacjent nie może pić ani jeść.

Ważne! Badanie MR jest bezbolesne. Może być słyszalny jedynie hałas - od czasu do czasu rezonans wydaje odgłos stukania. Pacjent otrzymuje specjalne zatyczki do uszu bądź słuchawki, które skutecznie niwelują wszelkie dźwięki z zewnątrz.

W trakcie badania pacjent jest w stałym kontakcie z personelem medycznym - służy do tego m.in. interkom.

W niektórych przypadkach w trakcie badania zostaje podany pacjentowi dożylnie gadolinowy środek kontrastowy - ułatwia on otrzymanie wyraźnego obszaru badanej części organizmu.

Ważne! Gadolina jest pierwiastkiem rzadkim, który wykazuje sam w sobie właściwości paramagnetyczne. W standardowych dawkach nie charakteryzuje się możliwością uszkodzenia narządów wewnętrznych.


fot. panthermedia

Badanie MR trwa zazwyczaj 15 - 45 minut. Wszystko uzależnione jest od badanego obszaru, a także niezbędnej ilości uzyskiwanych obrazów. Czasem badanie może trwać 60 minut lub dłużej.

Ważne! Pacjent powinien w trakcie badania pozostawać bez ruchu.

Obecność silnego pola magnetycznego w rezonansie sprawia, że przyciągane są przedmioty zawierające żelazo. Tak istotne jest dlatego, aby przed rozpoczęciem badania pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów osobistych (m.in. zegarek, biżuteria). Kobiety powinny zmyć makijaż (w kosmetykach mogą być obecne mikrocząsteczki metali, które sfałszują oraz zaburzą przebieg badania).

Ważne! Pole magnetyczne przyciąga ponadto wszystkie zawierające metal przedmioty, które znajdują się w ciele pacjenta (m.in. klipsy używane w leczeniu tętniaków).

W niektórych przypadkach konieczna jest rezygnacja z przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym.   

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Dr Marcin Zdzienicki
Witam. Potrzebuje jakiś namiarów do dr Marcina Zdzienickiego. Najlepiej jakby ktoś wiedział gdzie przyjmuje prywatnie albo gdzies indziej niz na roentgena 5 w Warszawie. Nr telefonu też chętnie. Bard...
pilomatrixoma,widoczne cechy metaplazji tłuszczowo kostnej
Witam od 20 lat miałem małego guzka na ręce,z przyczyn estetycznych zdecydowałem się go usunąć chirurgicznie,w wynikach histopa.... wyszło pilomatrixoma,widoczne cechy metaplazji tłuszczowo kostnej,c...
Ankieta - The Hero
Wspólnie z koleżanką Ada Fit pod czujnym okien znakomitej psychoonkolog Agnieszka Trawicka prowadzimy badania do pracy magisterskiej na bardzo niszowej grupie. Przyglądamy się partnerom kobiet, będąc...
Czarna plama
Hej od dwóch tygodni na ustach na dolnej wardze mam czarną plamkę która się powiększa po mału, co to może być?
Możliwe uszkodzenie nerwu po usunieciu tluszczaka
Witam Moja partnerka miala zabieg usuniecia tluszczaka w okolicach oka. Zabieg był wykonany ponad 4 tygodnie temu. A partnerka ma paraliz brwi I okolic. Jak dlugo trzeba czekac Aby ten proces minal?
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: