Nie ma cudownej diety (wbrew temu co piszą niektórzy autorzy), która wyleczy chorobę nowotworową. Są jednak dowody na to, że prawidłowe odżywianie się chorego jest w stanie poprawić ogólną kondycję organizmu. Takie postępowanie będzie wspomagało właściwy proces leczenia.
Dieta w chorobie nowotworowej - Objawy i przebieg
Ogólne zasady prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej
Kaloryczność potraw powinna wahać się między 2000 a 2500 kcal na dobę. Dane te oczywiście zależą od rodzaju choroby nowotworowej (inaczej na przykład jest w nowotworach przewodu pokarmowego), ogólnej kondycji chorego, płci i wieku.
Chory powinien spożywać białka w ilości pokrywającej około 20% dziennego zaporzebowania kalorycznego. Zaleca się jedzenie białka pełnowartościowego (mięso białe i czerwone, ser, jogurt, mleko). 30% dziennych kalorii stanowić powinien tłuszcz, najlepiej roślinny (oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy slonecznikowy). Pozostałe 50% to węglowodany.
Jakościowo najlepsze są ziemniaki, rośliny strączkowe, grube kasze, pełnoziarniste pieczywo. Istnieje zasada, żeby jeść to na co ma się ochotę o ile nie powoduje to niepożądanych objawów. Nie są zalecane żadne "rewolucje" w dotychczasowym sposobie odżywiania.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W trakcie terapii przeciwnowotworowej pacjenci niejednokrotnie sięgają po różnorodne pozycje książkowe. Warto tutaj polecić książkę Richarda Beliveau i Denisa Gingras, „Dieta w walce z rakiem". Jest to swego rodzaju zbiór opowieści o tym dlaczego warto sięgać w trakcie leczenia onkologicznego po takie składniki jak zielona herbata czy kurkuma.
W razie jakichkolwiek problemów z tolerancją diety należy zgłosić to lekarzowi, który może zalecić na przykład specjalne preparaty wzbogacone o białko.