Odbiór społeczny chorób nowotworowych w znacznej mierze determinuje jakość życia w chorobie. Stosunek do osób cierpiących na ten typ schorzenia zależny jest głównie od wiedzy, jaką posiadamy oraz od ustosunkowania do niej. Niemniej bardzo znaczącą rolę w postrzeganiu osób chorych odgrywają stereotypy, które budowane są w oparciu o informacje docierające do jednostki. Stąd wysoka ranga edukacji zdrowotnej i przekazywania rzetelnej wiedzy.
Innym problemem jest brak wiary w leczenie – wiele osób twierdzi, że nie ma skutecznego leczenia nowotworu, co jest wynikiem szerszego, społecznego stwierdzenia – opinii społecznej w tym zakresie. Rozpowszechnienie odpowiedniej wiedzy dotyczącej chorób nowotworowych powinno stanowić priorytet opieki zdrowotnej, gdyż dużo większą wagę przywiązuje się do innych, mniej groźnych chorób i to na podstawie takiego przekazu budowana jest opinia społeczna na temat nowotworów. Opinie pacjentów dotyczące pacjentów onkologicznych niewątpliwie przekładają się na taki stan wiedzy i opinii, a dotyczą one 4 głównych grup problemów. Pierwszą grupę stanowią problemy związane z formalnościami i administracją w opiece zdrowotnej, drugą zarządzanie procesem leczenia przez samego pacjenta, trzecią dostępność terapii, a czwartą refundacja, a w zasadzie trudności z jej otrzymaniem [1].
Kolejnym, zauważalnym elementem budującym opinie społeczne jest strach. Rak stanowi bowiem w dalszym ciągu pojęcie, które budzi lęk, niepewność i bezradność. Niekiedy już sama rozmowa o działaniach profilaktycznych staje się powodem do paniki. Niewątpliwie jest to temat budzący duże emocje, jednak wielokrotnie kojarzony jest z cierpieniem, bólem, ograniczeniami. Wywołuje to reakcję uciekania od tematu czy nawet obniżenie nastroju w związku z efektami, jakie choroba może wywołać [1].
Duża świadomość społeczna jest podstawą do osiągnięcia sukcesu – zwłaszcza w kontekście podejmowania działań profilaktycznych i zapobiegających. Niestety częstym budulcem świadomości są opinie społeczne, które nie są uzupełnione o odpowiedzią wiedzę, stąd tak ważna jest edukacja onkologiczna [1].