Reklama:

Młody jęczmień w profilaktyce nowotworów

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Młody jęczmień w profilaktyce nowotworów

fotolia.com

Owoce i awokado

Profilaktyka nowotworowa jest jednym z kluczowych zadań, jakie medycyna stawia sobie każdego dnia, walcząc z rosnąca liczbą zachorowań. Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest dieta, która w ostatnim czasie jest często wzbogacana o młody jęczmień i produkty powstające na jego bazie. Sięgamy po niego głównie ze względu na jego właściwości odchudzające, jednak jak pokazują obserwacje i badania, ma on również wpływ na procesu rozwoju raka, stąd sugeruje się jego stosowanie w celach profilaktycznych.

Reklama:

Młody jęczmień

W ostatnich latach niezwykłą popularność zyskał młody jęczmień jako suplement i uzupełnienie codziennej diety. Wiele kobiet postawia włączyć go do swojego jadłospisu, głównie z powodu jego właściwości wspomagających odchudzanie. Do jego niewątpliwych zalet można zaliczyć dużą ilość witamin i związków mineralnych, jak również wysokie stężenie witaminy C, beta-karotenu, aminokwasów oraz błonnika pokarmowego.

Aktywność antyoksydacyjna młodego jęczmienia ma duże znaczenie w procesie blokowania produkcji prozapalnych cytokin, które to z kolei są początkowym elementem procesu powstawania nowotworów –  dzięki suplementacji młodym jęczmieniem można więc obniżyć stężenie wolnych rodników w organizmie.

Młody jęczmień jest więc elementem diety, który ma wpływ na profilaktykę chorób nowotworowych, głównie dzięki jego zdolności do ochrony ludzkich fibroblastów przed czynnikami rakotwórczymi. Działanie to i mechanizm nie został do końca poznany, jednak uważa się, że to właśnie właściwości antyoksydacyjne mają tutaj kluczowe znaczenie [3].

Jęczmień jest zaliczany do produktów spożywczych, stąd konieczne było sprawdzenie, czy jego właściwości są skuteczne w walce z nowotworem. Dostępne wyniki badań, podejmujące zdolność młodego jęczmienia do hamowania podziałów komórek raka oraz toksyczności względem komórek zdrowych potwierdzają jego właściwości i oddziaływanie. Na podstawie uzyskanych wyników można więc stwierdzić, że zasadne jest wykorzystanie suplementacji młodym jęczmieniem w prewencji nowotworów, jednak konieczne jest podjęcie klinicznych w celu potwierdzenia jego skuteczności oraz bezpieczeństwa. Niemniej- brak zauważalnych efektów ubocznych, niski koszt oraz potwierdzone właściwości, korzystne jest wprowadzenie do diety młodego jęczmienia czy też produktów na jego bazie do diety [4].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Łuszczyca skóry głowy jaki szampon
Co Wam najlepiej pomogło z kosmetyków na łuszczycę skóry głowy? Jakie szampony oraz inne kosmetyki?
Usg węzłów chłonnych
Dzień dobry. Prosiłabym o pomoc w interpretacji wyników usg węzłów chłonnych synka (3.5roku). Synek nie ma żadnych objawów prócz tych wyczuwalnych węzełków. Raz na 6 miesięcy synek ma wykonywaną mo...
RAK TRZUSTKI - czy można mieć nadzieję?
Proszę o podzielenie się ze mną swoimi doświadczeniami... Guz na trzonie głowy trzustki (USG).: Wątroba - niepowiększona, normoechowa, jednorodna, bez zmaian dodatkowych. Pęcherzyk żółciowy - niep...
miejsca pracy
Czy stworzenie miejsca pracy w domu jest realistyczne? Co powinno tam być?
Jaki rodzaj ogrzewania powinienem wybrać do swojego domu?
Jaki rodzaj ogrzewania powinienem wybrać do swojego domu?
Jak urządzić pokój,
Jak urządzić pokój, aby czuć się w nim jak najbardziej komfortowo?
Reklama:
Reklama: