Reklama:

Nowotwory piersi u mężczyzn – rozpoznanie, symptomy, czynniki ryzyka

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Nowotwory piersi u mężczyzn – rozpoznanie, symptomy, czynniki ryzyka

Panthermedia

Zdrowie u mężczyzn

Nowotwory piersi u mężczyzn są rzadką chorobą i stanowią zaledwie około 1% wszystkich zachorowań na tę chorobę. Wydawać by się mogło, że skoro mężczyźni „nie mają” piersi, to ten temat nie powinien ich dotyczyć. Tymczasem pierś każdego człowieka, niezależnie od płci, zbudowana jest z tkanki, która podobnie jak inne części ciała, może podlegać nowotworom. Warto się przyjrzeć bliżej temu problemowi.

Reklama:

Nowotwór, który rozwija się u kobiety nie jest łagodniejszy od tego męskiego, ale kobiety często szybciej od mężczyzn decydują się na wizytę u specjalisty, przez co automatycznie wzrasta szansa na skuteczne leczenie. Nie wynika to wyłącznie z ignorancji i statystycznie wyższego zaniedbania własnego zdrowia wśród płci męskiej; mężczyźni często po prostu nie spodziewają się, że akurat ta część ciała może zostać zaatakowana przez raka.
Jeśli pacjent zaobserwuje następujące objawy, powinien skonsultować się ze specjalistą:

  • guzek w piersi;
  • bolesny, podrażniony sutek;
  • sutek ma zmieniony kolor;
  • zmiany skórne obejmujące całą pierś, nie tylko sutek;
  • powiększony węzeł chłonny pod ramieniem.

Warto dodać, że powiększenie piersi i tak zwana ginekomastia nie oznaczają nowotworu, przerost piersi może być związany z terapią hormonalną, nadużywaniem alkoholu, nadwagą czy... paleniem marihuany.

Diagnostyka i leczenie

Wykrywanie i leczenie tego rodzaju nowotworu przebiega podobnie jak u kobiet. Chorobę diagnozuje się w pierwszej kolejności za pomocą prostego badania fizykalnego, podczas którego lekarz palcami bada czy w okolicach piersi i węzłów chłonnych nie ma żadnego guzka. Jeżeli go wyczuje, oceni jego wielkość i lokalizację. Następnie, jeżeli wyczuje niepokojące zmiany, odeśle pacjenta na kolejne badania i za pomocą mammogramu i ultradźwięków uda się ustalić kolejne informacje dotyczące powstałego nowotworu. Pomocna okaże się także biopsja, podczas której za pomocą cienkiej igły zostanie pobrana zmieniona chorobowo tkanka i przebadana laboratoryjnie.


fot. panthermedia

Leczenie także może przebiegać, podobnie jak w przypadku żeńskiego nowotworu piersi, na kilka sposobów. Najbardziej podstawowym z nich jest operacja chirurgiczna, której celem jest usunięcie z ciała zainfekowanych tkanek. Zabieg zostać uzupełniony radioterapią, chemioterapią lub – terapią hormonalną.
Ponieważ wiele zachorowań na raka piersi u mężczyzn ma właśnie podłoże hormonalne, to często w leczeniu stosuje się terapię będącą odpowiedzią na zaistniałe w organizmie zaburzenia. Ten sposób leczenia przynosi, statystycznie, lepsze efekty u mężczyzn niż u kobiet, gdyż blisko 90% męskich nowotworów piersi posiada receptory hormonalne.
Warto także zaznaczyć, że leki hormonalne działające w wypadku kobiet nie są tak samo skuteczne w leczeniu mężczyzn.
Oczywiście antynowotworowa terapia hormonalna może mieć pewne skutki uboczne, takie jak mniejsze niż zazwyczaj zainteresowanie seksem, problemy z erekcją, uderzenia gorąca, potliwość, spadek energii, ogólne uczucie ociężałości.

Dlatego też warto obserwować swoje ciało i nie wolno lekceważyć niepokojących zmian, wczesna diagnostyka w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nowotwory męskie

gość
Czy mam się zacząć bać?
Adenocarcinoma Gleason 4+3, radykalna prostatektomia (2018) + IMRT 54 Gy (loża z marginesem i węzły oraz 66 Gy na lożę (sty-luty 2019). Terapia antytestosteronowa. PSA 2018-08-20 36,17, 2018-11-09...
Reklama:
Reklama: