Reklama:

Obrzezanie zmniejsza ryzyko raka prostaty

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Obrzezanie zmniejsza ryzyko raka prostaty

medforum

Skalpel

Obrzezanie (łac. circumcisio) jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na usunięciu napletka. Wykonuje się go z przyczyn kulturowych, religijnych (np. w społeczeństwie żydowskim chłopcy obrzezani są już w ósmym dniu życia), jak i zdrowotnych (leczenie stulejki). Amerykańscy uczeni dowiedli, że zabieg usunięcia napletka przed rozpoczęciem aktywności seksualnej może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty (stercza, gruczołu krokowego).

Reklama:

Doktor Jonathan L. Wright z Fred Hutchinson Canser Research Center w Stanach Zjednoczonych, przeprowadził wraz ze swoim zespołem analizę informacji ponad 3 tysięcy mężczyzn (z rakiem prostaty oraz bez tej choroby).

Ważne! Wyniki wykazały, że zachorowalność na raka prostaty u mężczyzn, u których zabieg obrzezania został przeprowadzony przed rozpoczęciem życia seksualnego była 15% mniejsza, aniżeli u mężczyzn nieobrzezanych.

Natomiast uczeni z Kanady, z University of Quebek uważają, że poddanie się zabiegowi obrzezania po 35 - tym roku życia zmniejsza ryzyko zachorowalności na raka prostaty o 45%.

Ważne! Naukowcy nie potrafią jeszcze dać jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego lepsze rezultaty przynosi przeprowadzenie zabiegu cyrkumcyzycji w wieku dorosłym, niż wykonanym w dzieciństwie. 

Obrzezanie, czyli…

Zabieg obrzezania polega na chirurgicznym usunięciu napletka, następnie zszyciu ze sobą osłonki prącia. Procedura jest stosunkowo prosta, przeprowadza się ją w znieczuleniu nasiękowym lub regionalnym. W zależności czy napletek jest usuwany w całości, czy też częściowo - czas trwania zabiegu to 45 - 75 minut.

  • Po zabiegu wymagana jest ścisła kontrola urologiczna.
  • Przez 2 tygodnie należy prowadzić oszczędzający tryb życia.
  • Zalecany czas wstrzemięźliwości seksualnej wynosi 6 tygodni.

Obrzezanie dzieli się na:

Całkowite - procedura polega na wycięciu nadmiaru skóry z penisa, a także części napletka.

Ważne! Obrzezanie całkowite powoduje, że żołądź odkryta jest przez cały czas (zarówno w stanie spoczynku, jak i w trakcie wzwodu).

Częściowe - usuwana jest jedynie część napletka.

Ważne! W stanie spoczynku żołądź może być częściowo lub też w całości zakryta.

Powodem wykonania obrzezania bardzo często są problemy natury medycznej:   

  • leczenie stulejki,
  • zapalenie żołędzi,
  • leczenie zbyt długiego i luźnego napletka,
  • leczenie krótkiego wędzidełka napletkowego.

Powyższym schorzeniom towarzyszą nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego (m.in. pieczenie, swędzenie, ból).

fot. panthermedia

Ważne! W wielu przypadkach mężczyźni decydują się na zabieg, kierując się higieną (pod napletkiem gromadzi się m.in. złuszczony naskórek, resztki moczu, spermy) - po obrzezaniu łatwiej jest utrzymać czystość.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nowotwory męskie

gość
Czy mam się zacząć bać?
Adenocarcinoma Gleason 4+3, radykalna prostatektomia (2018) + IMRT 54 Gy (loża z marginesem i węzły oraz 66 Gy na lożę (sty-luty 2019). Terapia antytestosteronowa. PSA 2018-08-20 36,17, 2018-11-09...
Reklama:
Reklama: