Reklama:

Obrzezanie zmniejsza ryzyko raka prostaty

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Obrzezanie zmniejsza ryzyko raka prostaty

medforum

Skalpel

Obrzezanie (łac. circumcisio) jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na usunięciu napletka. Wykonuje się go z przyczyn kulturowych, religijnych (np. w społeczeństwie żydowskim chłopcy obrzezani są już w ósmym dniu życia), jak i zdrowotnych (leczenie stulejki). Amerykańscy uczeni dowiedli, że zabieg usunięcia napletka przed rozpoczęciem aktywności seksualnej może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty (stercza, gruczołu krokowego).

Reklama:

Na świecie obrzezanych jest około 20 - 30% mężczyzn. W Stanach Zjednoczonych jeszcze do niedawna obrzezanie było rutynowym zabiegiem higienicznym, przeprowadzanym u wszystkich noworodków płci męskiej. Obecnie w USA według danych Centers for Disease Contro and Prevention (CDC), poddawanych zabiegowi obrzezania w szpitalu jest 55 - 57% noworodków.

Mężczyźni obrzezani rzadziej zapadają na choroby przenoszone drogą płciową (np. rzeżączka), zaś ich partnerki sporadycznie chorują na raka szyjki macicy. Obrzezanie zmniejsza także ryzyko wystąpienia infekcji. 

Ważne! Wielu specjalistów uważa, że jedyną rolą jaką spełnia napletek jest ochrona żołędzi penisa podczas porodu (w dalszej egzystencji nie jest już mężczyźnie potrzebny).

Spora grupa mężczyzn zastanawia się, czy zabieg obrzezania wpływa na jakość życia seksualnego. W opinii urologów, zdania są podzielone. Jedni uważają, że po zabiegu nic się nie zmienia. Chyba, że powodem obrzezania była stulejka (w takim przypadku jest zdecydowana zmiana na korzyść). Inni są zdania, że po zabiegu obrzezania jakość życia seksualnego jest dużo lepsza. Wiąże się to z tym, że skóra na żołędzi staje się twardsza i bardziej odporna na bodźce dotykowe. Pozwala to mężczyźnie wydłużyć czas trwania erekcji i tym samym zwiększyć doznania swoje oraz partnerki.

Rak prostaty 

Rak prostaty jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn.

Ważne! Choroba charakteryzuje się często bezobjawowym oraz powolnym przebiegiem. Może rozwijać się bezobjawowo nawet przez okres kilkunastu lat.

Prostata ma kształt kasztana i buduje obwódkę wokoło cewki moczowej. Wydziela ona płyn, który razem z wydzieliną pęcherzyków nasiennych i plemnikami tworzy spermę.

Ważne!  Po 30 - tym roku życia stercze ulega naturalnemu procesowi rozrostu (u jednych zachodzi on wolniej, u innych szybciej). Zwiększenie rozmiaru prostaty wpływa na zwężenie cewki moczowej, czego efektem jest utrudniony odpływ moczu.

Do najczęstszych objawów chorobowych należy:

  • trudność z trzymaniem moczu,
  • pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  • ból podbrzusza oraz kłopoty z erekcją.

Ważne! Rak prostaty dotyczy głównie mężczyzn po 60 - tym roku życia. Panowie po 40 - tym roku życia powinni się zainteresować profilaktyką zwłaszcza, gdy w rodzinie były przypadki zachorowania.

fot. panthermedia

Obrzezanie a nowotwór prostaty

Rola zabiegu curkumcyzycji i jego wpływu na zminimalizowanie wystąpienia raka prostaty, wiąże się przede wszystkim z infekcjami wirusowymi bądź bakteryjnymi - przyjmuje się bowiem, że nowotwór tego rodzaju wywołują właśnie wirusy oraz bakterie (przewlekły stan zapalny może mieć wpływ na proces namnażania się komórek nowotworowych). Ponadto obrzezanie zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się chorób przenoszonych drogą płciową (m.in. curkumcyzycja zmniejsza ryzyko zakażenia HIV). Chorobotwórcze drobnoustroje pozbawione sprzyjających warunków, nie mogą kolonizować się pod napletkiem, jak i na powierzchni żołędzi. Po obrzezaniu zanikają wilgotne zakamarki pod napletkiem (gdzie umiejscawiają się chorobotwórcze drobnoustroje), zaś powierzchnia prącia staje się mniej wrażliwa oraz trudniejsza dla inwazji patogenów.

Ważne! Przeprowadzone badania sugerują wiarygodny biologicznie mechanizm zależności między zabiegiem obrzezania a ryzykiem wystąpienia nowotworu prostaty.