Reklama:

Potrzebne jest innowacyjne zarządzanie chorobą nowotworową

Adriana Misiewicz, ExpertPR

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Potrzebne jest innowacyjne zarządzanie chorobą nowotworową

shutterstock

Spotkanie w sali konferencyjnej

Innowacje w medycynie kojarzą się głównie z opracowywaniem nowych cząsteczek i leków, które dopasowane do pojedynczego pacjenta wpływają na długość i jakość jego życia. W tym kontekście coraz większego znaczenia nabiera odpowiednia analiza kosztów terapii – nie tylko tych bezpośrednich, ale również pośrednich.  Co więcej, innowacją może być także odpowiednia organizacja leczenia, która wpłynie zarówno na zdrowie, jak i na finanse, zmniejszając wydatki na ochronę zdrowia. Polska onkologia, ale także cała służba zdrowia, potrzebuje innowacyjnego zarządzania chorobą, o czym przekonywali eksperci podczas VII Forum Pacjentów Onkologicznych, zorganizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

Reklama:

Leczenie w Polsce a leczenie na świecie

Leczenie nowotworów w Polsce odbiega od europejskich standardów. Jak wynika z raportu All.Can wydatki na ochronę zdrowia w Polsce są 3-krotnie niższe niż w Europie. Polscy pacjenci mają ograniczony dostęp do innowacyjnych terapii, przez co żyją krócej niż mieszkańcy Europy z tymi samymi schorzeniami. Wprowadzenie innowacyjnych terapii wiąże się z większymi nakładami, ale nie można na nie patrzeć tylko w kategorii kosztów.

Środki wydatkowane na innowacyjne leki onkologiczne to nie są pieniądze wyrzucone w błoto, to są pieniądze zainwestowane. Te terapie faktycznie wydłużają pacjentom życie, pozwalają normalnie funkcjonować – pracować, wypełniać obowiązki i przynosić dochód państwu, społeczeństwu. Dostęp do innowacyjnych terapii jest potrzebny tu i teraz, a nie w przyszłości – powiedziała dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii w Warszawie.

Główny problem służby zdrowia

Problem polskiej służby zdrowia polega na tym, że planując wydatki na zdrowie, w tym na innowacyjne leki, bierze się pod uwagę jedynie koszty bezpośrednie związane z leczeniem chorób przy zastosowaniu konkretnych leków. Nie zwraca się uwagi na koszty pośrednie, które wynikają z choroby, a one mogą być nawet 6-krotnie większe niż koszty bezpośrednie.

– Koszty pośrednie, to koszt tego, czego nie wyprodukują dla gospodarki ludzie z powodu choroby. To nie tylko ich nieobecność w pracy, ale także mniejsza wydajność po powrocie do pracy. Koszty pośrednie to także nieobecność i mniejsza wydajność bezpośrednich opiekunów osób chorych.  Koszty pośrednie działają na finanse publiczne z 2 stron. Z 1 strony to wydatki z budżetu państwa na renty czy świadczenia rehabilitacyjne, a z 2 strony spowolnienie wzrostu gospodarczego. Osoby chore mniej zarabiają lub nie zarabiają wcale, a co za tym idzie, mniej wydają i mniej inwestują – powiedziała prof. dr hab. Ewelina Nojszewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i dodała, że nawet jeśli nowoczesne leczenie innowacyjnymi terapiami jest droższe, to patrząc całościowo, jest dobrą inwestycją dla gospodarki, dla ochrony zdrowia i przede wszystkich dla chorych.

Holistyczne spojrzenie na choroby nowotworowe

O całościowe patrzenie na chorobę apelowała również dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

Leczenie chorób powinno mieć jednego lidera – kogoś, kto będzie chciał obniżyć łączne koszty choroby obciążające państwo poprzez zwiększenie skuteczności systemu w zakresie edukacji, profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Te działania powinny przebiegać równolegle. Zarządzanie chorobą powinno być innowacyjne, czyli interdyscyplinarne. To innowacje terapeutyczne sprawiły, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zmieniła kwalifikację chorób onkologicznych ze śmiertelnych w choroby przewlekłe – powiedziała dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Odpowiedzią na innowacyjne zarządzanie chorobą może być opieka koordynowana, która jest wprowadzana w obszarze onkologii. Polega ona na zapewnieniu ciągłości opieki nad pacjentem poprzez połączenie różnych dostawców usług medycznych w 1 instytucji. Chory powinien otrzymywać świadczenia, począwszy od wstępnych testów diagnostycznych poprzez specjalistyczne badania, leczenie, a na hospitalizacji i rehabilitacji kończąc. Taka forma leczenia może poprawić jakość oferowanych usług, a także przyczynić się do zmniejszenia kosztów związanych z leczeniem pacjentów. W Polsce zaczynają funkcjonować Breast Cancer Unity, a w przyszłości ma powstać Narodowe Centrum Onkologii.

fot. panthermedia

– Istotą Narodowego Centrum Onkologii ma być całościowa opieka nad pacjentem onkologicznym, która zapewni lepszą diagnostykę, lepsze leczenie i lepszą jego jakość przy jak najlepszym wykorzystaniu środków finansowych – powiedziała Katarzyna Głowala, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Potrzeba pilnej konsultacji onkologicznej/ rak płuca z przerzutami
Witam ... szukamy pomocy, wskazówek, podpowiedzi, co robić... jak dostać się do specjalistycznego ośrodka onkologicznego... Ale od początku... Chodzi o kobietę 61 lat, która jeszcze przebywa w w miej...
Plamka na paznokciu duzego palca u nastolatka
Moj syn ma 15lat i 2 miesiace temu zobaczylam to na jego paznokciu na duzym palcu nogi dziwna plamę. Paznokieć rośnie jednak plamka nie przesuówa się jest pod paznokciem. Czekam na wizytę u dermato...
guz Warthina w śliniance przyusznej
Kochani, przez przypadek podczas diagnozowania czegoś zupełnie innego na rezonansie wykryto mi guz Warthina w części głębokiej ślinianki przyusznej. On mi nie przeszkadza, nie miałam świadomości jego...
Wynik cytologii z mamobusa
Witam. Moja mama dostała telefon chyba od pielegniarki aby się zgłosić do onkologii ustaliła termin. Ale nic nie powiedziała tylko ze lekarz wszystko wyjaśni. Czy mamy powód do nie pokoju czy musi oz...
Piekący pieprzyk
Witam. Czy mam powody do niepokoju? Wizyta w poniedziałek.
Dr Marcin Zdzienicki
Witam. Potrzebuje jakiś namiarów do dr Marcina Zdzienickiego. Najlepiej jakby ktoś wiedział gdzie przyjmuje prywatnie albo gdzies indziej niz na roentgena 5 w Warszawie. Nr telefonu też chętnie. Bard...
Reklama:
Reklama: