Reklama:

Potrzebne jest innowacyjne zarządzanie chorobą nowotworową

Adriana Misiewicz, ExpertPR

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Potrzebne jest innowacyjne zarządzanie chorobą nowotworową

shutterstock

Spotkanie w sali konferencyjnej

Innowacje w medycynie kojarzą się głównie z opracowywaniem nowych cząsteczek i leków, które dopasowane do pojedynczego pacjenta wpływają na długość i jakość jego życia. W tym kontekście coraz większego znaczenia nabiera odpowiednia analiza kosztów terapii – nie tylko tych bezpośrednich, ale również pośrednich.  Co więcej, innowacją może być także odpowiednia organizacja leczenia, która wpłynie zarówno na zdrowie, jak i na finanse, zmniejszając wydatki na ochronę zdrowia. Polska onkologia, ale także cała służba zdrowia, potrzebuje innowacyjnego zarządzania chorobą, o czym przekonywali eksperci podczas VII Forum Pacjentów Onkologicznych, zorganizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

Reklama:

Innowacyjne rozwiązaniaw polskiej onkologii

Pomysł wprowadzenia opieki koordynowanej w onkologii pozytywnie ocenił również Szymon Chrostowski, Przewodniczący Polskiej Grupy Sterującej All.Can, który podkreślił, że organizacje pacjentów popierają wprowadzenie sieci szpitali onkologicznych.

Sieć szpitali onkologicznych nie ma się zamknąć w 16 istniejących obecnie Centrach Onkologii, ale ma nadzorować inne placówki i delegować procesy. To nie ograniczy dostępu do leczenia onkologicznego, ale lepiej je zorganizuje – powiedział Szymon Chrostowski.

O konieczności wprowadzenia opieki koordynowanej mówił również prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, podkreślając, że w tej chwili jest duża fragmentacja działań i rozproszenie świadczeniodawców, którzy ze sobą rywalizują.

– Potrzebujemy nowej strategii, bo wyniki leczenia nowotworów w Polsce odbiegają od Europy i taka sytuacja nikogo nie satysfakcjonuje – ani pacjentów, ani lekarzy, ani decydentów. Zmienia się struktura demograficzna społeczeństwa, które starzeje się i wszystkie długofalowe prognozy pokazują, że nowotwory niedługo wyprzedzą choroby krążenia, jeżeli chodzi o przyczynę zgonów. Do tego musimy się przygotować i podjąć działania, które umożliwią efektywniejsze i sprawniejsze funkcjonowanie polskiej onkologii – powiedział prof. Piotr Czauderna. Podkreślił również olbrzymią rolę pacjentów w organizacji opieki koordynowanej. – Mam nadzieję, że będziemy współpracować z organizacjami pacjentów, bo bez nich nie można zbudować systemu ochrony zdrowia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Odpowiedni stan psychiczny i obserwacja widocznego raka
Witam Uważam że w leczeniu raka bardzo ważny jest odpowiedni stan psychiczny . Nawet samo patrzenie się na widocznego guza z odpowiednią energią- suchą może pomóc wjego wyleczeniu.
powiekszony wezel
Witam, mam 19 lat. Kilka miesiecy temu na bilansie zauwazono, ze mam lekko powiekszone węzly szyi, ale lekarka nie doradzila nic w tym temacie. Ostatnio zauważyłam powiekszajacy sie wezel pod uchem, ...
Guz na nosie
Czy to jest brodawczak? Czy coś gorszego
Potrzeba pilnej konsultacji onkologicznej/ rak płuca z przerzutami
Witam ... szukamy pomocy, wskazówek, podpowiedzi, co robić... jak dostać się do specjalistycznego ośrodka onkologicznego... Ale od początku... Chodzi o kobietę 61 lat, która jeszcze przebywa w w miej...
Plamka na paznokciu duzego palca u nastolatka
Moj syn ma 15lat i 2 miesiace temu zobaczylam to na jego paznokciu na duzym palcu nogi dziwna plamę. Paznokieć rośnie jednak plamka nie przesuówa się jest pod paznokciem. Czekam na wizytę u dermato...
guz Warthina w śliniance przyusznej
Kochani, przez przypadek podczas diagnozowania czegoś zupełnie innego na rezonansie wykryto mi guz Warthina w części głębokiej ślinianki przyusznej. On mi nie przeszkadza, nie miałam świadomości jego...
Reklama:
Reklama: