Działania profilaktyczne mają istotniejszy wpływ na zdrowie i długość życia niż samo leczenie chorób.
W przypadku chorób nowotworowych prewencja pierwotna ma na celu rozpowszechnienie wiedzy dotyczącej przyczyn zachorowań na nowotwory oraz propagowanie zachowań prozdrowotnych.
Wpływ stylu życia na rozwój nowotworów
Znaczna część czynników wpływających na rozwój choroby onkologicznej zależy od stylu życia danej osoby. Człowiek ma wpływ na modyfikowanie i ograniczanie ryzyka zachorowania na nowotwory. Około 70% nowotworów złośliwych jest efektem złego stylu życia, nieprawidłową dietą oraz działaniem szkodliwych czynników pochodzących z otaczającego środowiska.
Czynniki wpływające na powstanie raka oraz procent z jakim zwiększają ryzyko zachorowania:
- palenie tytoniu - 30%,
- dieta - 30%,
- zakażenia - 5%,
- czynniki zawodowe - 5%,
- zachowania seksualne,
- dzietność- 4%,
- alkohol - 3%,
- skażenie środowiska - 2%.
Nałogi a rozwój nowotowru
Wśród nałogów to palenie tytoniu jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na rozwój raka. Spośród 4000 substancji, które zawiera dym tytoniowym, ponad 40 to związki kancerogenne, czyli związki wpływające na powstanie komórek rakowych. W efekcie palenie tytoniu jest głównym czynnikiem rozwoju aż 90% nowotworów płuc, 80-90% nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku.
fot. pantherstock
Nadużywanie alkoholu zwiększa działanie kancerogenne dymu tytoniowego. W populacjach, gdzie spożywa się dużo tłuszczu i mięsa odnotowuje się większą zachorowalność na raka jelita grubego, raka piersi i stercza, przy czym nie wyklucza się współdziałania innych czynników.