Działania profilaktyczne mają istotniejszy wpływ na zdrowie i długość życia niż samo leczenie chorób.
Co zmniejsza rozwój nowotworu?
Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, głównie w stanie surowym, zmniejsza zapadalność na nowotwory płuc, jamy ustnej, krtani, trzustki, przełyku, żołądka, jelita grubego, pęcherza moczowego, szyjki macicy, co udowodniono w licznych badaniach.
Dieta bogata w pełne ziarna zmniejsza zachorowalność na raka jelita grubego i raka piersi. Przewlekłe zażywanie kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków w dużym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego oraz, w trochę mniejszym stopniu, na nowotwory żołądka i przełyku.
Oto kilka zaleceń dietetycznych, które obniżają ryzyko wystąpienia chorób onkologicznych:
- spożywanie dużej ilości owoców i warzyw,
- spożywanie jak najmniej przetworzonych ziaren zbóż,
- ograniczenie spożycia tłuszczu i czerwonego mięsa,
- dopasowanie ilości spożywanych kalorii i wysiłku fizycznego do poziomu, który pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wagi ciała,
- unikanie soli, produktów konserwowanych oraz alkoholu.
fot. pantherstock
Nowotwory skóry
W ostatnich latach wzrosła liczba chorych na nowotwory skóry, dlatego należy unikać nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieniowania słonecznego oraz opalania przy użyciu lamp emitujących promieniowanie UV. Wskazane jest stosowanie kosmetyków i filtrów ochronnych, które blokują promieniowanie UVB oraz UVA.
Wyróżnia się wiele czynników, które wpływają, w mniejszym bądź większym stopniu, na wystąpienie chorób onkologicznych. Wiele z nich jesteśmy w stanie modyfikować lub unikać. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto poradzić się specjalisty.