Nowotwory skóry zwykle dotyczą ludzi starszych. Istnieje też szereg chorób predysponujących do ich wcześniejszego występowania. Najczęstszym rakiem skóry jest rak podstawnokomórkowy BCC, rzadziej występuje rak kolczystokomórkowy – SCC, a najrzadziej czerniak skóry – wybitnie złośliwy
Objawy i przebieg raka skóry
Rak podstawnokomórkowy BCC jest nowotworem które cechuje tzw. miejscowa złośliwość, powolny wzrost, czasem nacieka skórę tworząc owrzodzenia. Rzadko stwierdza się przerzuty odległe. Pierwotnym wykwitem jest błyszczący, gładki, o zabarwieniu perełkowatym guzek, który zwykle występuje na twarzy (czoło, okolice nosa), grzbietach dłoni, plecach, rzadko na kończynach górnych i dolnych).
Najczęstszą odmianą raka podstawnokomórkowego jest postać guzkowa – lśniący, spoisty guzek często z poszerzonymi naczyniami krwionośnymi, z otaczającym go wałem. Rak kolczystokomórkowy - SCC - rak płaskonabłonkowy- chorują na niego zwykle osoby w wieku średnim i podeszłym. W przeciwieństwie do BCC charakteryzuje się szybkim wzrostem, dużą złośliwością i występowaniem przerzutów odległych.
Pojawia się najczęściej w obrębie głowy, szyi, tułowia, kończyn, narządów płciowych. Głównie na na pograniczu błon śluzowych i skóry. Najczęstsza jest postać rogowaciejąca - ( łuszcząca, wrzodziejąca, często pokryta strupem). Ból, świąd i krwawienie są objawami późnymi.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka skóry
Zawsze kiedy zaobserwujemy na ciele nową zmianę skórną lub zmianę w obrębie starej (np. znamienia) trzeba udać się do dermatologa . Konieczna jest dalsza diagnostyka zmiany i ustalenie jej etiologii
Leczenie raka skóry
Codziennie należy oglądać skórę i śluzówki, gdyż nowotwory skóry wcześnie wykryte są wyleczalne. Należy unikać intensywnej ekspozycji na słońce, opalania w solariach.