Reklama:

10 praktycznych wskazówek, jak ustrzec się przed rakiem

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

10 praktycznych wskazówek, jak ustrzec się przed rakiem

medforum

Jogging

Nie zostały do tej pory jednoznacznie określone przyczyny powstawania raka, gdyż proces powstawania nowotworu jest długotrwały i charakteryzuje się wielością związków przyczynowo-skutkowych. Niemniej jednak znane są niektóre z czynników, które mają ewidentnie karcynogenny wpływ oraz takie, które są dobroczynne dla zdrowia.

Reklama:

Przestrzeganie kilku zasad nie uchroni nas w 100% przed rakiem. Ale może istotnie zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

1. Nie pal

Dym papierosowy i zawarte w nim związki rakotwórcze są powodem 30% przypadków śmierci z powodu raka. Poza oczywistym rakiem płuca, palenie może skutkować rozwinięciem również takich rodzajów nowotworów jak rak pęcherza, nerki, żołądka czy gardła.

2. Utrzymuj właściwą wagę ciała

Otyłość została połączona m.in. z rakiem przełyku, trzustki, odbytnicy, nerki i piersi. Jak donoszą wyniki badań, jest ona przyczyną 14% zgonów z powodu nowotworu oraz 3% nowych przypadków raka każdego roku.

3. Uprawiaj sporty

Według badań, regularne ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć prawdopodobieństwo powstania rak nawet o 50%. 150 minut ruchu w ciągu tygodnia to podstawa!

4. Zdrowa dieta

Naturalna i bogata w witaminy i minerały żywność może zdziałać cuda. Dlatego pamiętaj, by na Twoim talerzu dziennie znalazła się porcja warzyw oraz owoców wypierająca z kolei produkty pochodzenia zwierzęcego oraz te przetworzone.

fot. ojoimages

5. Zredukuj spożycie alkoholu

Około 3,5% wszystkich raków jest spowodowanych nadużywaniem alkoholu. Wg American Institute for Cancer Research dzienne spożycie alkoholu dla mężczyzn nie powinno przekraczać 2 drinków, natomiast w przypadku kobiet - 1 drinka.

6. Ogranicz stres

Doznania stresowe nie zostały bezpośrednio połączone z powstawaniem nowotworu, jednakże mają bezpośredni wpływ na choroby serca oraz osłabienie układu odpornościowego organizmu. Działając zatem w sposób pośredni mogą powodować, iż w ciele powstają dogodne warunki dla rozwoju raka.

Stres może również prowadzić ludzi do nabycia niezdrowych nawyków, takich jak np. palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu, które w prosty sposób można już połączyć z rozwojem nowotworu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nowotwory - pozostałe

gość
Guz na jajniku
Hej🙂 Na Usg jamy brzusznej wyszlo mi, ze na prawym jajniku jest widoczna torbielowato-lita struktura, w wielkosci 51x51x57mm, przysciennymi echami hiperechogenicznymi, niejednorodnymi-wielkosci 50x2...
gość
Rak jajnika
Mam pytanie. Moja mama ma podejrzenie raka jajnika. Markery ca125 bardzo wysokie ok 400 a he4 w normie. Co to znaczy to he 4? Dodam że mama ma płyn w jamie brzusznej. Ale on się nie powiększa jakoś ...
Wsparcie społeczne i poczucie własnej skuteczności w stresie choroby nowotworowej - ankieta
Dzień dobry, Jesteśmy studentami II roku psychologii na Uniwersytecie Opolskim. Przeprowadzamy badanie pt. "Związek między odczuwanym stresem a wsparciem społecznym i poczuciem skuteczności u osób ch...
gość
pomoc w interpretacji opisu rezonansu
Witam W miesiącu grudniu 2022r. miałem robiony zabieg TURP w związku z rozrostem gruczołu krokowego. W trakcie zabiegu pobrano wycinek do badania histopatologicznego. Nic nie wskazywało na nowotwór z...
Nowotwór prostaty - pomoc w badaniach naukowych ankieta
Dzień dobry! Nazywam się Paweł Matowski, jestem studentem 2 roku studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. Piszę pracę magisterską na temat jakości życia pacjentów z nowotworem prostaty. Jeż...
gość
Rak jajnika
Dzień dobry.U mamy wykryto raka jajnika, stan niestety raczej poważny ,bo ma wodobrzusze.Szukamy dobrego szpitala który podejmie się operacji i ewentualnego leczenia.Niestety nie wiem gdzie się udać ...
Reklama:
Reklama: