Reklama:

10 praktycznych wskazówek, jak ustrzec się przed rakiem

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

10 praktycznych wskazówek, jak ustrzec się przed rakiem

Panthermedia

Jogging

Nie zostały do tej pory jednoznacznie określone przyczyny powstawania raka, gdyż proces powstawania nowotworu jest długotrwały i charakteryzuje się wielością związków przyczynowo-skutkowych. Niemniej jednak znane są niektóre z czynników, które mają ewidentnie karcynogenny wpływ oraz takie, które są dobroczynne dla zdrowia.

Reklama:

Przestrzeganie kilku zasad nie uchroni nas w 100% przed rakiem. Ale może istotnie zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

1. Nie pal

Dym papierosowy i zawarte w nim związki rakotwórcze są powodem 30% przypadków śmierci z powodu raka. Poza oczywistym rakiem płuca, palenie może skutkować rozwinięciem również takich rodzajów nowotworów jak rak pęcherza, nerki, żołądka czy gardła.

2. Utrzymuj właściwą wagę ciała

Otyłość została połączona m.in. z rakiem przełyku, trzustki, odbytnicy, nerki i piersi. Jak donoszą wyniki badań, jest ona przyczyną 14% zgonów z powodu nowotworu oraz 3% nowych przypadków raka każdego roku.

3. Uprawiaj sporty

Według badań, regularne ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć prawdopodobieństwo powstania rak nawet o 50%. 150 minut ruchu w ciągu tygodnia to podstawa!

4. Zdrowa dieta

Naturalna i bogata w witaminy i minerały żywność może zdziałać cuda. Dlatego pamiętaj, by na Twoim talerzu dziennie znalazła się porcja warzyw oraz owoców wypierająca z kolei produkty pochodzenia zwierzęcego oraz te przetworzone.

fot. ojoimages

5. Zredukuj spożycie alkoholu

Około 3,5% wszystkich raków jest spowodowanych nadużywaniem alkoholu. Wg American Institute for Cancer Research dzienne spożycie alkoholu dla mężczyzn nie powinno przekraczać 2 drinków, natomiast w przypadku kobiet - 1 drinka.

6. Ogranicz stres

Doznania stresowe nie zostały bezpośrednio połączone z powstawaniem nowotworu, jednakże mają bezpośredni wpływ na choroby serca oraz osłabienie układu odpornościowego organizmu. Działając zatem w sposób pośredni mogą powodować, iż w ciele powstają dogodne warunki dla rozwoju raka.

Stres może również prowadzić ludzi do nabycia niezdrowych nawyków, takich jak np. palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu, które w prosty sposób można już połączyć z rozwojem nowotworu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nowotwory - pozostałe

gość
Czy mam się zacząć bać?
Adenocarcinoma Gleason 4+3, radykalna prostatektomia (2018) + IMRT 54 Gy (loża z marginesem i węzły oraz 66 Gy na lożę (sty-luty 2019). Terapia antytestosteronowa. PSA 2018-08-20 36,17, 2018-11-09...
gość
Rak płuc-Prosiłbym o interpretację wyników badań
Witam, czy na podstawie badań w załącznikach można wyczytać czy są przerzuty? Czy guz nadaje się do operacji czy też nie? Z tego co czytam, po samym rozmiarze guza można stwierdzić co najmniej 3 stad...
gość
czy to moze byc rak piersi?
okolo 3 miesiace temu na piersi pojawila mi sie mala czerwona plamka. miala wtedy jakies 5 mm. nie boli ale urosla do 1 cm. ciagle zmienia ksztalt. obok niej mam delikatne wglebienie w skorze. ogolni...
gość
Atypowe komórki nabłonka szyjki macicy
Cześć, 2 tyg temu dostałam cytologie z opisem nieprawidłowe komórki płaskonabłonkowe ASC-US I atypowe komórki gruczołowe AGC o nieokreślonym znaczeniu. Liczne komórki zapalne, nasilony odczyn leukocy...
gość
Zlosliwy rak szyjki macicy i przezuty
Witam mam 47 lat wykryto u mnie raka szyjki macicy z przezutami czekam teraz na termin w poznaniu na rezonans a później znowoz na termin żeby się zgłosić na odzial onkologię boję się że umrę Nie w...
gość
Nowotwór piersi
Dziś z narzeczoną dowiedzieliśmy się że ona ma raka piersi. Przez cały dzień płakała. Co robić, jak pocieszyć ją. Mamy trójkę dzieci, co im powiedzieć?
Reklama:
Reklama: