Nowotwory są drugą co do kolejności przyczyna zgonów w Polsce, co stawia je w czołówce problemów populacyjnych, z jakimi opieka medyczna musi się zmierzyć. By zaplanować zarówno środki, jaki i kierunek działań na kolejne lata, konieczne jest wykonanie prognozy, która opiera się na danych historycznych, z których wynika, że najbliższy czas to wzrost liczby zachorowań na choroby nowotworowe.
Groźne nowotwory
Nowotwory są drugą w kolejności, najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, stąd też proces leczenia jest jednym z ważniejszych w kontekście populacji oraz z punktu widzenia opieki zdrowotnej. Prognozy zmian demograficznych w postaci przyrostu osób starszych pozwalają przypuszczać, że wzrost liczby nowotworów będzie naturalną konsekwencją, gdyż jest to grupa wiekowa najbardziej narażona na zachorowania [1].
Istnieje wiele opcji i możliwości projektowania modeli i prognoz, które w dużej mierze opierają się na wnioskach i tendencjach wyciągniętych z danych historycznych. Istnieje ryzyko, że dane te nie pokryją się z sytuacją, jaka się rozwinie, jednak są pomocne w planowaniu działań czy ilości nakładów, jakie konieczne będą do podejmowania czynności terapeutycznych oraz profilaktycznych. W takiej sytuacji konieczne jest także określenie przedziału ufności prognozy, co skorelowane jest silnie z liczbą przypadków, na których oparta jest dana prognoza [4].