Rak gardła nie jest często spotykanym nowotworem, mimo to jednak jak najbardziej warto o nim mówić. Wynika to chociażby z tego, że rak gardła – rozpoznany we wczesnym stadium – rokuje dobrze, z drugiej strony wczesne rozpoznanie choroby jest zwykle dość trudne z powodu tego, że związane są z nią raczej niespecyficzne dolegliwości. Jakie więc problemy mogą sugerować nowotwór złośliwy gardła i kto jest najbardziej zagrożony jego wystąpieniem?
Leczenie raka gardła
W leczeniu raka gardła wykorzystywane są 3 metody: zabiegi chirurgiczne, radioterapia oraz chemioterapia. Pierwsza z wymienionych metod stosowana jest przede wszystkim wtedy, kiedy choroba zostanie rozpoznana u pacjenta w bardzo wczesnym stadium – leczenie zabiegowe przeprowadza się bowiem tylko u tych chorych, u których zmiany w gardle są niewielkie i u których nie doszło do rozsiewu choroby na sąsiadujące rejony ciała. Radioterapia jest z kolei metodą, która może być stosowana jako jedyna metoda terapii u chorych na raka gardła (szczególnie wtedy, gdy zmiana u pacjenta jest niewielka), jak i wykorzystuje się ją łącznie czy to z chemioterapią, czy też z zabiegami chirurgicznymi. Chemioterapię wykorzystuje się z kolei przede wszystkim wtedy, gdy rak gardła zostanie u pacjenta rozpoznany późno i gdy w momencie stawiania diagnozy istnieją już u niego przerzuty do innych okolic ciała.
Zapobieganie rakowi gardła
Rak gardła – zwłaszcza wtedy, gdy jest on rozpoznawany wcześnie – bywa chorobą w pełni uleczalną. Im jednak rozpoznanie jest stawiane pacjentowi później, tym większe niestety staje się ryzyko, że leczenie da gorsze efekty. Z tego powodu najistotniejsze wydają się próby zapobiegania rozwojowi tej choroby. Na pewne czynniki ryzyka gardła – takie jak np. uwarunkowania genetyczne – wpływu nie mamy żadnego, na inne możemy jednak już jak najbardziej wpływać. Dla zapobiegania nowotworowi gardła ważna jest dieta – powinna ona być zróżnicowana i dostarczać wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Warto zrezygnować z palenia papierosów czy unikać nadużywania alkoholu – wymienione substancje mogą w końcu sprzyjać rakowi gardła. W profilaktyce tej choroby ważna jest również dbałość o przebieg kontaktów seksualnych – jako, że zarażenie wirusem HPV (szczególnymi typami onkogennymi) może nasilać ryzyko raka gardła, ostrożność podczas stosunków (np. korzystanie z prezerwatywy przy współżyciu z obcymi osobami) może redukować przynajmniej częściowo ryzyko wystąpienia tego nowotworu.