Uznawany za jeden z najgroźniejszych nowotworów: rak płuc. Schorzenie to budzi lęk nie bez powodu – każdego roku z jego powodu umierają tysiące polskich pacjentów. Dlaczego tak jest? Medycyna posiada przecież skuteczne zarówno metody diagnozowania raka płuc, jak i sposoby leczenia tej choroby. Przyczyn takiej sytuacji jest co najmniej kilka: może nią być chociażby bagatelizowanie przez chorych ich objawów i unikanie wizyt u lekarza, jak i niedostateczna wiedza o raku płuc – bo choroba ta wcale nie występuje wyłącznie u palaczy...
Inne problemy, które również mogą nasuwać podejrzenie nowotworu płuc, to:
- długotrwałe odkrztuszanie jakiejś wydzieliny (diagnoza nowotworu jest szczególnie prawdopodobna wtedy, kiedy u pacjenta dochodzi do krwioplucia),
- niewyjaśniony spadek masy ciała,
- poczucie przewlekłego zmęczenia,
- dolegliwości bólowe ze strony klatki piersiowej czy barku.
Pacjentom zdarza się bagatelizować swoje objawy, a takie właśnie postępowanie może sprawić, że szanse na wyzdrowienie drastycznie zmaleją. Im bowiem wcześniej wdrożone zostanie leczenie nowotworu, tym większa jest możliwość, że uda się doprowadzić do wyleczenia chorego. Można tutaj podać prosty przykład – niektóre guzy płuc, które są we wczesnym stadium zaawansowania, można leczyć chirurgicznie. Kiedy dojdzie do znacznego zaawansowania choroby i – co gorsza – pojawią się przerzuty – terapia staje się trudniejsza i zajmuje znacznie więcej czasu. To właśnie dlatego wystąpienie niepokojących objawów powinno ZAWSZE skłonić pacjenta do odwiedzenia lekarza. Już sama wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie po niej badania RTG klatki piersiowej mogą pozwolić na zobrazowanie zmiany nowotworowej – wstępne rozpoznanie naprawdę można postawić już po wykonaniu tego prostego i nieinwazyjnego badania.
fot. panthermedia
Nie palę papierosów, nie mogę mieć raka płuc: błędne rozumowanie
U niektórych ludzi pokutuje niestety przekonanie, że jeżeli nie palili oni nigdy papierosów, to nie znajdują się oni w grupie ryzyka wystąpienia raka płuc. W rzeczywistości tak zdecydowanie nie jest – jeden z typów nowotworów płuc, to jest rak gruczołowy płuca, częściej występuje wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu, w dodatku guz ten typowy jest dla kobiet. To właśnie dlatego nawet osoby niepalące, w razie wystąpienia opisanych powyżej dolegliwości, nie powinny zwlekać i jak najpilniej udawać się do lekarza – nowotwór płuc wystąpić może tak naprawdę u każdego człowieka.
Powiedzmy NIE rakowi płuc
Raka płuc można wyleczyć, konieczne do tego jest jednak to, aby leczenie zostało wdrożone jak najszybciej, zanim dojdzie do znacznego zaawansowania procesu nowotworowego.
Z tego względu przy pojawieniu się niepokojących objawów nie zwlekajmy z wizytą u lekarza – przewlekający się kaszel może być pozostałością po niedawnej infekcji, ale i może być związany właśnie z nowotworem płuc. Istotne jest także zapobieganie – co prawda, jak nadmieniono, rak płuc występuje nie tylko u palaczy, ale to właśnie osoby palące papierosy mają największe ryzyko raka płuc. Rzucenie nałogu – nawet po wielu latach jego trwania – pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na to groźne dla życia schorzenie.