Rak stał się chorobą niemalże powszechną. Wydawać by się mogło, że nie sposób się przed nim uchronić. Tymczasem okazuje się, że weryfikacja stylu życia, jaki prowadzimy, może się okazać zbawienna dla naszego zdrowia.
Zaburzenia gospodarki hormonalnej nierzadko są spowodowane czynnikami wewnętrznymi, nad którymi jednostka nie ma kontroli. Są jednak przypadki, takie jak np. antykoncepcja hormonalna czy hormonalna terapia zastępcza, w których dodatkowe dawki hormonów są przyjmowane z zewnątrz. Również w tych przypadkach wprowadzane do organizmu substancje nie pozostają bez wpływu na zdrowie, powodując znaczny wzrost ryzyka rozwoju niektórych rodzajów raka.
Powszechnie znaną prawdą jest, że częste i długotrwałe wystawienie na działanie promieni ultrafioletowych (UV) jest szkodliwe dla zdrowia. Mimo to ok. 86% przypadków zachorowań na raka skóry (czerniaka i nie tylko) jest bezpośrednim wynikiem nadużywania kąpieli słonecznych lub solarnych.
fot. ojoimages
I wreszcie, ostatnim z najczęściej wymienianych elementów podnoszących ryzyko zachorowania na raka jest rodzaj wykonywanej pracy z uwzględnieniem szkodliwych czynników karcynogennych, czyli rakotwórczych w otoczeniu zawodowym. Mogą to być m.in. takie substancje jak np. arszenik czy azbest.
Rak to podstępna choroba i w wielu przypadkach trudny określić dokładnie genezę jego powstania. Mimo to, warto jest zainwestować trochę czasu i wysiłku w zadbanie, by styl życia, jaki prowadzimy był naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem w walce o zdrowie i życie.